Mlada Misa Marija Udovičića 2022.

ml0.gif
U subotu, 30. srpnja 2022. u 11:00 sati, Župa Sv. Petra i Pavla u Novom Selu Balegovac slavila je MLADU MISU fr. Maria Ilije Udovičića. U Misnom slavlju koncelebrirali su fr. Slavko Slišković, provincijal Hrvatske dominikanske provincije, Matija Šimić, mjesni župnik, te brojna braća iz dominikanskog reda i mnogi drugi svećenici, među kojima su još četvorica mladomisnika. U sv. Misnom slavlju propovijedao je vlč. Antonio Mikulić, vojni kapelan u Republici Hrvatskoj. 
U Misnom slavlju sudjelovalo je oko 2500 vjernika.


Misnom slavlju prethodila je procesija do prostora Bogoslužja koje je na 'platou' ispred župne crkve.

 

Na prvoj stepenici crkvenog stepeništa u klečećem stavu Mladomisnik je dočekao svoje roditelje Miju i Dragicu, koji podjeljuju roditeljski blagoslov. A roditelje prate kumovi: Jozo i Manda Marić.

Mario, neka te u svećeničkom poslanju trajno prati zagovor Blažene Djevice Marije, Svetog Petra i Pavla i neka te blagoslovi Bog Otac i Sin i Duh Sveti.

Nakon blagoslova i kratke Mladomisnikove molitve ispred oltara na kojem će služiti mladomisničko Bogoslužje, Mladomisnika pozdravlja sestra Gabriela, prigodnom recitacijom koju donosimo u cijelosti.

 

DRAGI BRATE!

SRETNIJA SAM OVOG ČASA
OD CIJELOGA SVIJETA.
ŠTO TE OVDJE GLEDAT MOGU
POPUT BIJELOG CVIJETA.

SAD ĆEŠ TI PO PRVI PUTA
STUPITI OLTARU,
KAKO ĆU ZAHVALIT BOGU
NA TOLIKOM DARU?

BRATE DRAGI, SLUŠAJ SADA
ŠTO TI SEKA VELI:
SVET DA BUDEŠ, SLIČAN KRISTU
SVIM TI SRCEM ŽELIM.

RODITELJI I MI S NJIMA
ŠTO TI REĆI ZNAMO?
BIO PRAVI KRISTOV SLUGA
NJEGOV BIO SAMO!

KOLIKA JE MOJA RADOST,
TO SE NE DA REĆI.
ZATO KLIČEM, BRATE DRAGI,
ČESTITAM TI NA TOJ SREĆI.

TO SU ŽELJE SRCA MOGA

KOJE GAJIM UVIJEK ZA TE,

SJEĆAJ NAS SE KOD OLTARA,

MOJ PREMILI, SRETNI BRATE!

 

U pred uvodu samog Misnog slavlja sve prisutne pozdravio je Župnik:

DRAGA BRAĆO I SESTRE U KRISTU
Prije nego će Mladomisnik početi Bogoslužje, kao Župnik, pozdravljam:

Mladomisnika Marija Udovičića, njegove roditelje, sestre i rodbinu.
Pozdravljam današnjeg Propovjednika, kojega ćemo za koju minutu imati prilike čuti.
          Pozdravljam civilne kumove koji su desna ruka roditeljima od Mladomisnika.
          Pozdravljam crkvenog kuma koji nažalost nije danas u mogućnosti biti s nama, ali je duhom prisutan.
Pozdravljam Provincijala Hrvatske dominikanske provincijekojega vidite uz Mladomisnika. Pozdravljam svu subraću iz dominikanskog reda kojima ujedno i čestitamo na novom svećeničkom subratu.

          Pozdravljam časnu Majku sestara Dominikanki i sve ostale redove časnih sestara i bogoslova.

          Pozdravljam i sve ostale svećenike koji su danas tu da uzveličaju 'mladomisničko slavlje'.
Pozdravljam predstavnike  'Sestrinske Pravoslavne Crkve'.
Pozdravljam sve predstavnike 'Islamske vjeroispovijesti'.
Pozdravljam sve predstavnike građanske vlasti sa svih razina službe koje obnašaju.
          Pozdravljam svu ostalu braću i sestre u Kristu koji na bilo kojoj način, danas u velikom broju svojom molitvom i pjesmom veličate i slavite  mladomisničko i naše Bogoslužje.

I na kraju pozdrav svoj proslavljenoj Crkvi koja u zajedništvu s Presvetim Trojstvom i anđeoskim korovima slavi Kristovo  Bogoslužje.

Neka je sve okrenuto na veću Slavu Božju danas i nadalje.

 

A sada će Mladomisnik započeti sveto Misno slavlje.

U svetom Misnom slavlju službu Riječi navijestili su bogoslovi: Josip Brnjić i Marko Mikić, a Evanđelje je navijestio Župnik

 

Nakon naviještenog Evanđelja uslijedila je 'propovijed'.

Propovijed od vlč. Antonija Mikulića donosimo u cijelosti.

Dragi mladomisniče Mario Ilija, poštovani roditelji i rodbino, poštovani Župniče, braćo svećenici, časne sestre  i dragi vjernici, župa Svetog Petra i Pavla dočekala je prvog mladomisnika otkako je Župa osnovana. Neka je Bogu hvala i slava!
Kada sam dobio poziv za na Mladu  Misu od prijatelja Maria, u meni se javila  neskrivena sreća i zadovoljstvo. Ali kad me pozvao biti propovjednikom na njegovoj Mladoj Misi  imao sam osjećaj kao da me na trenutak udarila struja.
Koliko je to velika milost i čast, toliko je maleni uteg stavljen na leđa osobe koja će na njegov svečani dan izreći par poticajnih riječi.
Bog je beskrajno čudesan, braćo i sestre, jer samo prije nekoliko dana, na sv. Anu, bilo je sedam godina od moje mlade mise u Potočanima, a na njoj je ministriralo nekoliko ministranata, među kojima je bio i Mario. Ostavljao je  dojam samozatajnog, ali nasmijanog mladića iz Balegovca, s obrisima vidljivo odgojenog u vjeri i domoljublju.
Družili smo se prije toga i dijelili iste svjetonazore i ideale. Stoga me nije iznenadio kada je krenuo ovim putem.

Ušao je u Dominikanski red i tražio Božju volju u Redu Propovjednika, baš ono što je potrebno danas. Nasljedovanje sv. Dominika nije statično i mlako, nego aktivno i gorljivo svjedočenje vjere koju je Dominikanski red imao od prvih dana svoga osnutka. Tu skidam kapu tvome župniku Matiji Šimiću koji te i potaknuo na njih i nije svojatao tvoje duhovno zvanje za dijecezanski kler, nego je gledao Božju volju i tvoju slobodu u izričaju darova koje već naslijeđeno imaš kao dar Božji i dar tvojih roditelja.
Uzeo si redovničko ime našeg zaštitnika Bosne, svetoga Ilije, čije ime znači 'Jahve je moj Bog?'. Vrlo dobro znaš kakav kalibar proroka je vio sv. Ilija, ali ovom vremenu i trebaju baš takvi pastiri, trebaju hrabri proroci, koji se neće sagibati pod vjetrovima raznih ideologija i svjetovnosti. Trebaju autentični zreli muškarci-svećenici, a ne šutljive i podobne mlakonje.
Dotaknimo se malo i današnjeg Evanđelja. Čovjek koji prilazi Isusu koji je u svađi s bratom zbog podjele imanja.
Razjasnimo odmah, Isus ne osuđuje bogatstvo, nego krivi pristup, koji zarobljava jer stvara vjerovanje u vlastitu svemogućnost…. Upravo današnje evanđelje govori kako se treba čuvati pohlepe….
Koliko god netko obilovao, život mu nije u onome što posjeduje. Ovo je poruka svima nama. Ti nisi svoja kuća, tvoj stan, tvoj auto, tvoja kartica, tvoj identitet je u Bogu.
Pred Boga nosimo što imamo u duši, a s čim smo dušu punili i koliko smo se o njoj brinuli, pitanje je koje si  moramo sami postaviti.

Gradimo zdrave odnose u obitelji, jer su oni temelj naše vjerničke zajednice i od neprocjenjive su vrijednosti.
Vratimo se opet na našega mladomisnika Maria.
Bog izabire običnog čovjeka, kako bi imao svoju prisutnost među nama.
Tvoje mladomisničko geslo: „Ako je Bog za nas, tko će protiv nas“. Znamo kako sv. Pavao nije naivac. Nije govorio da nećemo imati neprijatelje, ako slijedimo Isusa Krista i budemo na Božjem putu, ali poruka njegove izjave je sljedeća: Tko ili što su ti neprijatelji kad ih usporedimo sa samim Bogom?
Odgovor je: Ne trebamo se bojati. Bog je na našoj strani, a jesmo li mi njegovoj.
U tebe je dragi Mladomisniče utisnut neizbrisiv svećenički pečat, koji tvoju dušu zauvijek obilježava.
Sv. Ivan Arški govori: Svećenik će potpuno shvatiti sebe tek u nebu. Kad bi se shvatio na zemlji, umro bi, ne od straha, nego od radosti.
Pomazanje ruku koje si primio na ređenju, još jednom jasno izražava, kako si ti produžena ruka Isusa Krista. Po tebi on daje ljudima ruku svetosti i spasenja. Tvoj identitet izvire iz Krista.
Središte naše svećeničke egzistencije sakramentalne su riječi: „Ovo je tijelo moje, ovo je krv moja, i ja te odriješujem od grijeha tvojih.
Danas zahvalnost treba ići  i svima koji su na poseban način sebe utkali u tvoj život: tvojim roditeljima, bakama, djedovima, sestrama, Župniku, odgojiteljima, te onima koju su ustrajno molili na tvome putu do oltara.
Potječeš iz jednog prelijepog, ponosnog mučeničkog kraja, naše Posavine, kraja koji je u prošlosti često nosio i nosi i danas svoje križeve. Ovdje ljudi znaju što znači trpjeti i svjedočiti.
Bavio si se aktivno odbojkom. Taj sport ima jednu bitnu odliju, u jakom malo vremena donijeti odluku koja može odlučiti bod, set ili čitavu utakmicu.
U životu ćeš često imati i takvih situacija gdje nećeš stići povući se i razmisliti, te uzeti predah. Neka te Duh Sveti u tim trenucima vodi i nadahnjuje.
Dragi Mario, svećenik je onaj koji Krista pravi vidljivim… Ljudi vide Krista u svetim svećenicima. Pozvan si biti Kristovo oruđe kroz ispovijed i duhovno vodstvo.
Duhovni liječnik koji daje dijagnozu i propisuje lijek, nikada u svojoj službi nije sam, osim svećeničke i redovničke subraće imaš Uskrslog Krista, koji kroči s tobom u ostvarivanju Božjeg plana spasenja.
Neka ti krunica bude mač, a štit samo Bog.
Nemoj da ti ponestane zanosa, gorljivosti, dobrog humora, hrabrosti, Duha….
Dragi Mladomisniče Mario Ilija primi ove riječi što sam ih pred tobom i narodom izrekao kao poticaj, jer čovjek Božji od ljudi je uzet i za ljude se postavlja.
Neka te Majka Božja, Blažena djevica Marija, Majka svećenika prati i zagovara, a dobri nebeski Otac blagoslovi i vjernim sačuva. Bilo tako!
Amen!

A 'Molitvu vjernika' uputila je Majka Mladomisnika

Kalež, vino i vodu, prinijele su sestre Mladomisnika: Marina i Monika

 

 

Na završetku misnog slavlja mladomisnik upućuje riječ zahvale:

Zahvaljujem najprije Bogu, Blaženoj djevici Mariji na daru svećeništva.

Nadalje zahvaljujem svojim roditeljima Kvikiju i Dragici na daru života i na sve ono što sam od njih usvojio.

Hvala mojim sestrama Marini, Moniki i Gabrieli.

Zahvaljujem i svojoj cijeloj dominikanskoj obitelji s braćom i sestrama, na čelu s Provincijalom.

Hvala cijeloj mojoj rodbini, živućima i onima koji nažalost nisu doživjeli ovaj dan.

Hvala mojim kumovima, krštenim, krizmenim i mladomisničkim.

Hvala svim učiteljima, nastavnicima i profesorima.

Hvala svim svećenicima koji su danas uzveličali ovo sveto misno slavlje.

Hvala i propovjedniku Antoniju Mikuliću na njegovoj homiliji.

Veliko hvala dvojici župnika, bivšem župniku vlč. Pavi Brajinoviću i sadašnjem župniku vlč. Matiju Šimiću koji me je na kraju usmjerio i poslao u red propovjednika.

I na kraju hvala svima vama koji ste svojim radom i trudom omogućili da se sve ovo ovako dobro održi.

Cijelom Odžačkom kraju, našim lokalnim vlastima koji su se također uključili u samu organizaciju. A najviše mojim Balegovčanima koji su još jednom pokazali svoje jedinstvo i slogu u radu i organizaciji.

Svima veliko hvala, a i ostalima kojima trebam reći hvala učinit ću to za vrijeme ručka na koji vas sve osobno pozivam.

Sad pozivam ostale mladomisnike da zajednički udijelimo mladomisnički blagoslov.

Misno slavlje uzveličali su članovi zbora iz Doma molitve-Slavonski Brod

Goste, a osobito mladomisnika za ručkom pozdravili su Župnik Matija i fra Slavko Slišković, provincijal.

Govor župnika mladomisniku donosimo u cijelosti:

Dragi Mario!

Danas ti svi kliču, svi su radosni i veseli, i raduju se tvojoj svećeničkoj i proročkoj službi. Ali, ja ti moram, sa svojih pleća skinuti pravu sliku proročke službe. Ona je slična ispovijesti proroka Jeremije ili ispovijestima sv. Pavla kome Jeronim istražujući neke dijelove života i jednog i drugog daje prizvuk težine službe i jednog i drugog? Često ćeš biti pred narodom nitko i ništa, a uz to često nedovoljno shvaćen, proganjan i na kraju mnogi skončaju u mučeništvu. Uvijek se treba sjećati ojađene Kristove duše, koji kliče “Puče moj, što učinih tebi…? „ i pritisnute duše, sv. Jeronima ili Pavla koji opisuju svoju nutrinu, svoje patnje i svoje najskrivenije misli. Uz sve te muke i patnje, oni su pred Bogom gotovo uvijek na koljenima, što i daje snagu proročkoj službi, ali i sliku njegove stvarne snage i veličine. Jer, najveći je čovjek onda, kada je na koljenima. Jeremija svojim 'ispovijestima' pred Bogom tako rado obnavlja svoje proročko zvanje. Stoga treba uvidjeti kako, Ispovijesti Božji ljudi, redovito počinju s velikim bolom u srcu, ali završavaju u vjeri i pouzdanju u Gospodina. I dok takvi velikani vode razgovor s Gospodinom, naslućujemo krizu njihovog zvanja. Ali, Gospod, umjesto da olakša njihovu patnju i bol, on, od njih zahtijeva ponovno „obraćenje“ , koje će se dogoditi tek kad Prorok odvoji 'dragocjeno od bezvrijedna'. 

Tek tada ćeš imati čvrstoću poput mjedi. Znam da ti je teško gledati veseljake, bogate i ohole, a sebe u boli bez prebola, u neiscjeljivim ranama duše. Čujmo Gopodina: „Ja, te ne mogu prihvatiti kao potok nestalan, koji sad ima vode, sad nema. Moraš biti neosvojivi zid od mjedi za ovaj narod. Oni će se borit protiv tebe, ali te neće nadvladati, jer ja sam s tobom. Zlikovaca uvijek ima i bit će ih, ali, ja, te otkupljujem iz njihove ruke.“ A ti, dragi Mario, nastoj rastaviti dragocjeno od bezvrijedna na svom putu traženja Kraljevstva nebeskog, i iskoristi priliku koja ti je od Gospodina pružena, jer samo ćeš tako razumjeti Isusove riječi: Ja sam Put, Istina i Život . Mario sretno!

 

 

 

Na slici su dva rođaka: Mario i Ivan Bruckner, po mjaci Ćulap iz Balegovca. Ivan je svećenik koji pripada biskupiji Rotenburg-Stutgart. Teologiju je završio u Njemačkoj te nastavio s postodiplomskim studijem Liturgike, iz kojeg stječe akademski gradus doktora znanosti. Svećenikom postaje u vrijeme Corone te njegova Mlada Misa, koja je predviđena da se dogodi u Balegovcu prije godinu dana nije bila moguća. A zatim je pristigao Mario, njegov rođak, čiju smo Mladu Misu ove godine slavili. Nije nam preostalo ništa drugo, nego da Ivan svoju Mladu Misu - secundicije rekne iduće godine (2023.) u Balegovcu 06. kolovoza u 11:00 sati. Predviđeno je da Mario bude propovjednik, a župnik Matija bude 'kum'. Radujmo se i tom divnom liturgijskom slavlju i lijepom događuju za župu Balegovac.