Život kršćana je liturgija, ili 'amen' na Božju ljubav (X.tj.k.g.ut.)

Život kršćana je liturgija, ili 'amen' na Božju ljubav (X.tj.k.g.ut.)

2 Kor 1,18-22: Nakon što je Pavao izložio jasne istine o Crkvi kao Božjoj ustanovi, o apostolu koji je vjesnik nebeskog kraljevstva, ukazuje na istinu o jasnom pristiglom spasenju po Kristu. Njegova nazočnost znači vrijeme izlijevanje Božje milosti. Jer, sva su se starozavjetna obećanja u pogledu spasenja ispunila u Kristu. U njemu su našla svoj „da“. Apostol je u svojoj propovjedničkoj službi samo nositelj toga Kristova „da“. Zato njegove riječi i odluke prilikom promjene putovanja i odgađanja dolaska nisu ništa drugo nego spasonosno „da“, a ne neka slabost, ljudski obzir, laž i prijevara. Stoga je život kršćana liturgija ili „amen“ na Božju ljubav i Božji zahtjev. Budući da su se u Kristu Isusu sva Božja obećanja pokazala istinitim, kršćani su na to odgovorili „amenom“ vjere i tako postali Abrahamovi baštinici.

Mt 5, 13-16: Isus je jučer završavajući poruke o „Blaženstvima“ rekao: „ Radujte se i kličite: velika je plaća vaša na nebesima! Ta progonili su tako i proroke prije vas.“ Aludirajući na progone proroka poput progona proroka Ilije, Isus, jasno i kratko izriče: „Vi ste sol zemlje. Ali ako sol obljutavi, čime će se ona osoliti? Nije više ni za što, nego da se baci van i da ljudi po njoj gaze.“ Ovim riječima Isus nedvojebeno potvrđuje: što je prorok nekad bio, i što prorok danas treba biti, jer sve je bljutavo ako soli nema. Sve je u tami, ako svjetla nema, a: „Vi ste svjetlost svijeta.“ Tako Isus unosi temeljna načela u Kraljevstvu Božjem.