Evanđelje koje propovijedamo ima dovoljnu snagu objavljenje Istine (9.tj.k.g.sr.)

Evanđelje koje propovijedamo ima dovoljnu snagu objavljenje Istine (9.tj.k.g.sr.)

***********
2 Tim 1, 1-3.6-12: Danas imamo čitanje iz Druge poslanice Timoteju koju je napisao sv. Pavao. Ovo je najpotresnija njegova poslanica. Na kraju svoga života u služenju Kristu i u patnjama za njega, Pavao se nalazi, ne znam po koji put, u zatvoru, ali sada očekuje smrtnu presudu. S njime je samo Luka. Pavao želi vidjeti Timoteja. Zanimljivo, da se Pavao ne jada, niti tuži nad svojim patnjama, naprotiv, on ohrabruje one koji će ga naslijediti. Sa smrću se suočava bez straha i sumnji: trka je završena, preostaje samo da primi nagradu od Gospodina. Svjestan da je Apostol Božji poslanik, stoga želi ostaviti oporuku da ga treba slušati kao Onoga koji ga šalje. Timotej, kojem piše Pavao, je veliki prijatelj Pavla. Rođen je u Maloj Aziji od majke Židovke i oca poganina. Pošto se pokrstio, pratio je Pavla na raznim misionarskim putovanjima. A onda ga Pavao postavlja za poglavara u Efezu. Upravo se tu pojavio i krivi nauk koji je bio smjesa židovskih, pogansko-grčko-rimskih i kršćanskih ideja, što je među šarolikim stanovništvo velegrada Efeza našlo plodno tlo. Da bi podupro Timoteja, Pavao hrabri Timoteja svojim pouzdanjem u njegovu postojanu i čvrstu vjeru. Posjedovanjem Radosne vijesti za svijet, a time i tajne spoznanja Isusa Krista, uvijek se iznova osvježavaj i oživljuj milošću Duha Svetoga kojeg si primio, poručuje Pavao. Razina kršćanskog života je viša nego traži Zakon, oko kojega izbijaju stalno zdvajanja. Evanđelje koje propovijedamo ima dovoljnu snagu objavljenje Istine. Za njega se zlopati zajedno sa mnom, kaže Pavao.

*********

Mk 12, 18-27: Opet su Isusu, u Jeruzalemu, za petama. Ovaj put mudri saduceji koji slijedeći grčku mudrost niječu uskrsnuće tijela. Isus i ovdje koristi trenutak za Objavu važnih Istina za čovjeka i svijet koji ga okružuje. Jučer smo u Drugoj Petrovoj vidjeli navještaj „nove zemlje i novog neba“, što je svakako proizašlo iz mnogih Isusovi Objava o stvorenom svijetu pa tako i o čovjeku. Knjiga Otkrivenja, pogotovo snažno govori o preobrazbi svijeta kad kaže: „I otrt će im svaku suzu s očiju te smrti više neće biti, ni tuge, ni jauka, ni boli više neće biti, jer prijašnje sve uminu“. I ovakva jasna tvrdnja Ivana apostola, proizlazi iz Isusova stava kad govori da svijet o njegovom drugom dolasku ide u potpuni preobražaj, pa je tako i brak kao Božja ustanova, viđen u sasvim novom preobraženom životu u kojem je ljubav glavni čimbenik. Bog je sam Mojsiju rekao: Ja sam Bog Abrahamov i Bog Izakov i Bog Jakovljev. Nije on Bog mrtvih nego živih. Gospodo saduceji, vi se uveliko varate i u velikoj ste zabludi, poručuje Isus.