Zakon Ljubavi je osnovno načelo odnosa s Bogom, i s bližnjima (XIV.tj. sr.)

Zakon Ljubavi je osnovno načelo odnosa s Bogom, i s bližnjima (XIV.tj. sr.)

**********

Hoš 10, 1-3.7-8.12; Prorok Hošea ne prestaje govoriti o uzročno posljedičnim dramama kroz koje prolazi narod, i kroz koje će uskoro prolaziti. Nevjernost prema Bogu, prouzročila je prividno beznadnu situaciju zbog nespremnosti naroda da je ispravi pravednošću. Nestalnost vlasti i asirsko vrhovništvo oduzimaju svaku djelotvornost kraljevskoj ustanovi. Jedino što uspijeva je pravna iskvarenost koja je postala otrovnom biljkom. Prorok naglašava kako bijaše bujna loza Izrael. Pravednost koja je povrijeđena na svakom koraku, nagovješćuje veliku katastrofu i oduzima sve životne mogućnosti, stoga će sami zaželjeti svršetak svijeta. Kada su siromasi zanemareni, tada bogati ljudi moraju štovati druge bogove, a ne Gospodina. Sebično puštaju da ljudi gladuju i nije čudo što proroci dižu glas Božje srdžbe i očaj Božjeg zanemarenog naroda. Što je zemlja bila bogatija to je Izrael kićenije dizao stupove. Srce je njihovo bilo prijevarno. Kršeći Božji zakon rušilo se ljudsko dostojanstvo i smisao za jednakost među braćom. Takav društveni problem dobio je preveliku religioznu dimenziju. Bježalo se drugim božanstvima kako bi se izbjegao zakon kojim je Bog želio urediti odnose u Božjem narodu. Nepravda i idolatrija postaju očite poput korova u nekoć raskošnom vinogradu. Stoga će Isus unijeti u zakon Ljubav kao osnovno načelo odnosa s Bogom, i s bližnjima.

**********

Mt 10, 1-7: Jučer smo vidjeli kako Isus ostavlja snažnu poruku o Žetvi koja je velika a radnika malo. Danas Isus šalje dvanaestoricu u svijet, dajući im vlast da liječe ljude od zlog duha, od svake bolesti, i svake nemoći. Možemo se pitati, zašto Isus šalje samo njih dvanaest kada je imao daleko više sljedbenika. Poruka je jasna, ako pogledamo paralelizam starog Božjeg naroda koji je utemeljen na dvanaest izraelskih plemena, onda Isus želi reći da je i novi Božji narod također utemeljen na dvanaest učenika koji u njega vjeruju. Zato ih Isus upućuje najprije Židovima jer oni su baštinici izabranja i obećanja mesijanskog spasenja. I današnja poruka obaju čitanja je: put propasti i put spasa. Isus polako utire put spasa.