Jeste li znali da je 3x7=21, zato zloća nema moći protiv mudrosti (32.tj.čet.)

Jeste li znali da je 3x7=21, zato zloća nema moći protiv mudrosti (32.tj.čet.)

*********

Mudr 7, 22-8,1: Pisac Knjige Mudrosti na izvoran način razvija osobnost mudrosti(personifikacije). On ponajprije pobliže određuje svojstva i podrijetlo mudrosti, pokazuje njezino djelovanje, slavi njezinu veličinu i na kraju sažima još jednom njezino djelovanje. Mudrosti se namjerno pripisuje 21 svojstvo, jer ovaj broj ima simboličku vrijednost punine ( broj 7 označava savršenstvo, a broj 3 ima značenje punine, tako 3x7 je 21), što je apsolutno savršenstvo.To je snaga koja prožima cijeli svemir, sve pokreće i sve vodi svojemu cilju. Ali mudrost ne djeluje samo u svemiru. Ona je sveta, dobrotvorna, čovjekoljubiva, utječe, dakle, i na ćudorednost. Mudrost u ljudima je djelotvorna već kroz stoljeća i podiže proroke i prijatelje Božje. Jer je čista slika Božjeg djelovanja, ona može biti djelotvorna u svakom vremenu i na svakom mjestu. Zato je ništa ne može oskvrnuti nikada je zlo ne može pobijediti. Sve Božje djelovanje u prirodi i povijesti, kao i u ljudima, pripisuje se u jednom optimističkom razmatranju upravo mudrosti. Sve što se u svijetu događa, pod vodstvom je Božje mudrosti. Svoj cilj postiže zato, jer „zloća nema moći protiv mudrosti“.Ovakva pohvala mudrosti, životno prisne s Bogom, mudrost koja posjeduje njegovu svemoć i sudjeluje u njegovu stvaralačkom djelu, već nagoviješta cijelu jednu teologiju Duha s kojim se mudrost izjednačuje i čiju uobičajenu djelatnost preuzima. Ovakav nagovještaj Duha s Kristovim dolaskom postaje djelovanje u uspostavi Kraljevstva Božjeg.

********

Lk 17, 20-25: Ranije smo rekli da je glavna Isusova misija uspostaviti Kraljevstvo Božje na zemlji. A Božje kraljevstvo je Novi Božji svijet u kojem se život zasniva na 'zakonu ljubavi', prema Bogu i bližnjemu. Da je Isus Krist u tome uspio, vidi se iz djelovanja apostola i prve kršćanske zajednice. Kraljevstvo Božje je na djelu. Uspostavlja se civilizacija ljubavi, pa tako je Božje kraljevstvo prvo poluvrijeme za kršćane u kojem su na dobrom PUTU s Isusom za svoje drugo vječno vrijeme. Djela su božanske kozmičke snage. Stvoreni svijet iz uređenog kozmosa teži prema savršenoj božanskoj preobrazbi svega stvorenog, a početak je viđen na Kristovom tijelu.