Svakodnevno se treba braniti istina i pravedna stvar, jer je duh mržnje opasna stvar

Šesta vazmena nedjelja 2020-a

Kršćanska braćo i sestre, počinimo ovonedjeljna razmišljanja Isusovim riječima.
U ono vrijeme reče Isus svojim učenicima: „Ako me ljubite, zapovijedi ćete moje čuvati. I ja ću moliti Oca i on će vam dati drugoga Branitelja da bude s vama zauvijek: Duha istine, kojega svijet ne može primiti jer ga ne vidi i ne poznaje. Vi ga poznajete jer kod vas ostaje i u vama je.“ (Iv 14 )

Radost apostolska je velika.

Oni se raduju daru Duha.

Ohrabreni njegovom snagom oni izlaze pred narod i hrabro svjedoče.

Svjedoče za Isusa uskrsnuloga, svjedoče o daru.

Oni naviještaju i potiču na obraćenje.
Reakcija javnosti bila je velika
.
Poslušajmo: „Kada to čuše, duboko potreseni rekoše Petru i drugim apostolima: „Što nam je činiti, braćo?“
Petar će im: “Obratite se i svatko od vas neka se krsti u Ime Isusa Krista da vam se oproste grijesi, i primit ćete dar, Svetoga Duha.“
Petar je više nego jasan: Duh Sveti je dar za sve one koji vjeruju u Isusa Krista i u njegovo se ime krste.
A sada je vrijedno poslušati jedan zanimljiv događaj kojeg smo danas čuli u Djelima apostolskim:

„U one dane, Filip siđe u grad samarijski i stade ime propovijedati Krista. Mnoštvo je jednodušno prihvaćalo što je Filip govorio slušajući ga i gledajući znamenja koja je činio. Doista, iz mnogih su opsjednutih izlazili nečisti duhovi vičući iza glasa, a ozdravljali su i mnogi uzeti i hromi. Nasta tako velika radost u onome gradu.
Kad su apostoli u Jeruzalemu čuli da je Samarija prigrlila riječ Božju poslaše k njima Petra i Ivana. Oni se pomoliše za njih da bi primili Duha Svetoga…“

Prema ovim izvještajima vidimo da je Isus doista izvršio svoje obećanje, da je svojoj zajednici poslao Duha Svetoga, Branitelja, Duha Istine kojega svijet ne može primiti jer nije upoznao i povjerovao u Krista.

Vidjeli smo da dar Duha živi u zajednici Crkve i da je to dar za čitavu zajednicu, za sve koji vjeruju i krste se u Isusa Krista.
Danas u Evanđelju kaže Isus apostolima
: „Neću vas ostaviti siročad…“  to znači neću vas ostaviti bez obrane, bespomoćne.
Ovih dana osobito je naglašena uloga advokata na sudovima i uvijek je predstavljen kao branitelj.

Isus upravo o takvom advokatu govori, koji će imati ulogu branitelja.

Dok su bili s Isusom, Isus je uvijek glavni i odgovorni, on stoji iza apostola, on njih podržava, on ulijeva nadu i sigurnost.

I sam kad je bio uhvaćen, zamolio je da njegove učenike ostave na miru.

Sad kad ga nema na vidljiv način ne želi ih ostaviti bez obrane, nego baš naprotiv, želi im biti još bliže.

Ta će se blizina očitovati na svakom mjestu i u svako vrijeme.
Čitajući Djela apostolska
, otkrivamo mnoga uhićena, mnoge istrage, zatvaranja, mnoge kazne i progonstva. I netko prije netko kasnije svi apostoli bivaju ubijeni.
Ljubav je ovdje pobijedila. Isus im je dao hrabrosti i snage da se ni smrti više ne boje.

To je tajna Duha Branitelja.

To je tajna Duha Istine.
Postavlja se pitanje: Je li samo apostolima bio potreban Duh Branitelj i Duh Istine?
vakako ne!  I nama treba Duh Branitelj i Duh Istine.

Svakodnevno se treba braniti istina i pravedna stvar.

Treba nam Duh Branitelj da obrani nas od nas samih.

Brojne su slabosti i gluposti koje vojuju nad nama.
Veoma je opasan duh mržnje
, a tko nas može obraniti ako ne Duh Božji.
Tko nas može obraniti od silnih sebičnih nagonskih sila koje nas tjeraju na užitak?

Treba nam Duh Sveti.

Nije dakle moguće uspostaviti odgovornost života i ljubavi bez Duha Svetoga.
Možda više nego ikada treba nam Duh Branitelj i Duh Istine. Da nas prvenstveno očuva od nas samih, da sebi ne lažemo, da sebe ne varamo, da sebi ne uljepšavamo zlo koje postoji u nama, i oko nas.
Možemo li nazvati pravim imenom neke sklonosti bez pomoći Duha Branitelja i Duha Istine. Teško, gotovo nemoguće.
Zato te danas Isuse molimo za Duha Branitelja.

Župnik