Dočepaj se onoga što je čudo u tebi

Duhovna obnova  za Župnu zajednicu 8.listopada 2018.- Adoracija
Duhovna obnova, što je to?
Često čujemo onu narodnu:
„Gdje će ti duša, kako možeš to činiti?
A narodna izreka je nastala zato, što čovjek ima loše iskustvo s čovjekom.
Čim se čovjek nađe u zajednici, njemu se nameću pitanja:
Tko su ovi? Kakvi su ovi? Odakle dođoše ovi i zašto dođoše?
             Mi smo danas kao zajednica pred Gospodinom.
             On nema pitanja, Gospodin nas dobro poznaje.
             Dobro zna tko smo i što smo.
             I njemu se ne možemo skrivati, jer on zna tko ima dobru dušu.
             On zna tko ima duhovnu ljepotu, a tko ne.

Ali, jedno je sigurno, on nas sve želi i voli, on je naš Otac.

Zato smo na početku ove Svete Mise tri puta uzviknuli: Gospodine smiluj se! Kriste smiluj se! Gospodine smiluj se!
A onda mu kao zajednica priznali svoje grijehe i tri puta rekli: Moj grijeh, moj grijeh, moj preveliki grijeh.
Pa, iako smo nekada imali problema sa sobom, barem sada uviđamo kako svijet vapi za duhovnom ljepotom. Kako su svijetu potrebni duhom lijepi ljudi.

Knjiga Sirahova (24,24)  proročki govori o Majci duhovne ljepote, i Sinu, najljepšem među sinovima ljudskim:
„Ja sam majka lijepe ljubavi i straha i spoznaje i svete nade“.
U meni je svaka ljupkost puta i istine, u meni je svaka nada života i snage.“

Zato Ivan bilježi Isusove riječi: „Ja sam Put, Istina i život: nitko ne dolazi Ocu osim po meni.“

Uvidio  je Ivan, ali i drugi evanđelisti, tko su uzori duhovne ljepote, i na kome su se obistinile ove riječi riječi.

Uvidila je i Novozavjetna zajednica vjernika mnoge među sobom i istaknula ih za uzor duhovne ljepote.

Uvidio je to sv. Pavao kod svojih Filipljana, i veoma je ponosan na njih jer zajedno s njim mijenjaju ovaj svijet.

Tako ćemo i mi danas pred Gospodinom, u dodiru sa stvarnosti vlastitoga života, učiniti nešto za svoju duhovnu ljepotu.
Možda se gušiš u besmislenim brigama i sporednim stvarima i gubiš svaku radost života.
               Vrati se onom bitnom.
               Dočepaj se onoga što je čudo u tebi.
               Budi zadivljen sobom.
               Stvoren si da ljudima doneseš ljubav i radost.
               U životnom prostoru, stvori komadić zemaljskog raja.

Ne očekuj previše od drugih, jer oni možda nose u sebi praznu dušu, dušu bez plodova.
               Ti ponesi dobro vino, tj. dobru dušu i budi radost drugima. Pa makar bio sam koji nosiš dobro vino.
               Ti si čovjek. A čovjek je Božje stvorenje, stvorenje slično Bogu.
               Ti budi divan čovjek. Ti to jednostavno možeš.

Ako ti to nitko do sada nije rekao, malo bolje oslušni, Stvoritelj ti neprestano čudesno govori:
              Ti si čovjek lijepe duše!
              Ti u sebi nosiš ljubav, dobrotu, milosrđe, praštanje, radost...!
              Uvijek se iznova pitaj: Što sam to dobra danas učinio?
              Pitaj se: U čemu sam to danas pogriješio?
              Što sam to danas promašio?

Nikad ne zaboravi, da samo onaj živi lijepo, tko ima duhovnu ljepotu.

Svaki dan učini barem jednog čovjeka sretnim, pa makar to bio ti sam.
         Nikada ne dopusti da netko zbog tebe trpi.
         Pogotovo ne smiješ dopustiti da sam zbog sebe trpiš.

Ne smiješ zaboraviti i u kakvom vremenu živiš.
Možda trošimo više, a imamo sve manje, kupujemo sve više, a manje uživamo. Imamo veće kuće, a sve manje obitelji. Imamo sve više stručnjaka, a sve manje posla i zdravlja. Sve se više bavimo  čistoćom okoliša, a sve manje čistoćom duše.
           Sve više planiramo, a sve manje postižemo. I tako dalje, i tako dalje...
           Ali ljudi trebaju i uvijek će trebati lijepu dušu, jer njoj se jedino vječno raduju.
I završit ću jednim stihom iz Pjesme nad pjesmama (6,10).
„Iziđite, kćeri Sionske, i pogledajte svoju kraljicu koju hvale jutarnje zvijezde, čijoj se ljepoti dive sunce i mjesec i kliču joj sva djeca Božja.“
Adam se izgubio u ovome svijetu.

Za sobom je zatvorio vrata zajedničkog života sa Stvoriteljem.
         Isus je došao potražiti sve izgubljeno i otvoriti vrata s apostolima, osobito s Petrom i Pavlom, a onda i sa mnom, i stobom.

Hvala mu!
Želim pripadati onima koji traže druge, a ne onima koji mene traže.
Hvala ti Bože na lijepoj duši.
Amen!

Župnik