Krist je dobri Patstir! Istine nad ovom, nema istine...

Četvrta uskrsna nedjelja 2018-b
Sveti Petar, pun Duha Svetoga govori: „Glavari narodni i starješine! Zar mi danas odgovaramo zbog dobra djela učinjena bolesnom čovjeku? Po kome je ovaj spašen? Neka bude znano svima vama i svemu narodu Izraelovu: po imenu Isusa Krista Nazarećanina, kojega ste vi raspeli, a kojega Bog uskrisi od mrtvih! Po njemu ovaj pred vama stoji zdrav! On je onaj kamen koji vi graditelji odbaciste, ali koji postade kamen zaglavni. I nema ni u kome drugom spasenja. Nema uistinu pod nebom druga imena dana ljudima po kojemu se možemo spasiti.“
Kakav je ovo obrat događaja.
Petru je Krist jedini cilj života, svoj život više ne brani, nego Kristov život svjedoči.
Svjedočeći s potpuno čistom nakanom, ukazuje kako su ljudski sudovi često krivi i nepouzdani.
         Usred neprijateljskog okruženja, on pun Duha Svetoga i potpuno sjedinjen s Gospodinom, ukazuje da je Krist Ugaoni kamen kojega vi glavari narodni i starješine odbaciste, a Bog ga uskrisi.
         Petar, uživa radost kušnje koja dolazi iz nepriteljskih redova, koji ga zbog učinjena dobra sude.
Došlo je sada ispunjenje starozavjetnih riječi:
„Pa neka se sastaju knezovi protiv mene, tvoj će sluga o pravilima tvojim razmišljati.“
Ovakve čvrste Petrove riječi imaju nemjerljivu dimenziju jer tvrde:
Krist je ugaoni kamen.

Ovo je za čitavu Crkvu dirljiv i ganut trenutak, da ne postoji drugo ime po kojemu se možemo spasiti.
         Ovo Petar tvrdi u sudnici.
         Ovakva i slična hrabra svjedočenja Petra i ostalih apostola, kao i prvih kršćana, osvajaju svijet. Množe se duhovna dobra ovoga svijeta. Rađa se općinstvo svetih, koje tvori jedinstvo Kristove Crkve.
Sjetimo se Kristovih riječi:
„Petre, ti si stijena i na toj stijeni sagradit ću Crkvu svoju.“
         Da, Petar je dosljedni Kristov namjesnik.
         On je onaj koji zamjenjuje Krista u ovome svijetu.
Petar uspostavlja školu Evanđelja. (Dj 4,8.12)
U toj školi Evanđelja, prvi kršćani prepoznaju Isusa i Petra kao Dobre pastire Crkve.
Sam Isus govori:
„Ja sam pastir dobri. Pastir dobri život svoj polaže za ovce. Najamnik nije vlasnik ovaca – kada vidi vuka gdje dolazi ostavlja ovce i bježi, a vuk ih grabi i razgoni, najamnik je i nije mu do ovaca.“
Pogledajmo malo kakva je situacija u Jeruzalemu.
Apostoli su zatvarani, šibani, suđeni pod prijetnojm ubojstva, gledaju smrt sv. Stjepana, ali unatoč svim nedaćama ostaju u Jeruzalemu.
Usred takvih nesreća, oni hrabro propovijedaju.
       Počinje progon kršćana koji odlaze u mnoge gradove Male Azije i hrabro nastavljaju propovijedati Riječ Božju. Koje li Providnosti Božje usred nesreće silovitom brzinom širi se Riječ Božja.
I sami postaju pastiri u Kristovom stadu.
Svoj život potkrepljuju Božjim životom u duši jer se hrane kruhom Života, života koji postaje svakodnevno njihova radost.
Oni, kao i Petar, jednostavno tvrde:
         Krist je s nama!
         Krist je u nama!
Istine nad ovom nema istine… kako je to kasnije uokvirio u himan sv. Toma.
U današnjem Evanđelju Krist objavljujući misterij Oca i njegove ljubavi, potpuno otkriva čovjeka njemu samome te mu objavljuje uzvišenost njegova poziva (GS 22)
Zbog toga što polažem svoj život, Otac me neizmjerno ljubi, govori Isus.
Ta povezanost Oca i Sina učvršćuje povezanost Isusa i nas kršćana.
I ova nedjelja je u slici Dobroga pastira i stada kojeg Krist Dobri pastir vodi.
A mi smo članovi tog Kristovog stada.

Župnik