"Mudrost je sjajna i ona ne tamni..."

Tarideset druga nedjelja kroz godinu 2017.-a

U Bibliji nalazimo istinu da Bog stoji na početku ljudske povijest, da je  u njoj trajno prisutan i djeluje, da će je on i dovršiti.

• U toj stvoriteljskoj i povijesnoj prisutnosti istaknuto mjesto zauzima Isus Krist.
  • On bijaše Riječ i sve je po njoj  postalo.( Iv 1,3)

Zato je Isus Krist, Alfa i Omega. (Otk 22,13)
U Poslanici Solunjanima, Pavao povezuje "Dan Gospodnji" s Kristovim drugim dolaskom kada će suditi žive i mrtve.

• Sve ima svoje dovršenje u Kristu.
  • Tada prestaje i vrijeme Crkve, koja kao putnica vodi Narod Božji u Kraljevstvo Oca ( Mt 25)
  • Crkva snagom Duha, koji joj je dan, ostvaruje svoje plodove i ima pravo išekivati Pojavak Boga i Spasitelja Isusa Krista.

Temeljni stav Crkve putnice u ovom svijetu je stav Bdijenja.
Pavao navodi jasne činjenice:

• Krist je umro i uskrsnuo.
  • Nakon njega i s njime, uskrsnut će svi ljudi.
  • Naša je smrt samo prijelaz i preobrazba.

Evo tog Pavlovog teksta:

„Braćo, nećemo da budete u neznanju o onima koji su usnuli, da ne tugujete kao drugi koji nemaju nadu. Doista, ako vjerujemo da je Isus umro i uskrsnuo, onda će Bog i one koji usnuše u Isusu, privesti zajedno s Njime (1 Sol 4 i 5)
Crkva, stoga čeka svojega Zaručnika i ne smije zaspati, već mora biti kao „mudra djevica“ (Mt 25,1)
Ali, to čekanje Crkve nije pasivno stanje.

Do Gospodinova drugog dolaska, ona ima određene zadatke.

• Treba ovaj svijet pripraviti za Gospodinov dolazak.
  • Svaki nerad ili ljenčarenje, obilježje je nesavjesnih ljudi, kaže sv. Pavao.
  • Radom, izgradnjom svijeta i društva  kršćani svjedoče svoju vjeru i nadu u Gospodinov drugi dolazak.
  • Osobit zadatak Crkve je „naviještanje Evanđelja svakom stvoru“.

Ona ne može biti mirna dok to ne ostvari.
Knjiga Otkrivenja daje prekrasnu viziju
„Novog neba i nove zemlje“.

• U njoj se isčitava osobni poziv pripravljen Vama i meni oduvijek.
  • Isus Krist ima neposredan i silan utjecaj na naše živote.
  • Mi smo Isusova Zaručnica, mi smo njegova Crkva.
  • Isus želi da svatko od nas izgradi najintimniji mogući odnos s njime.
  • On koristi svadbenu sliku kako bi nam pokazao koliko nas voli, koliko nas želi blizu sebe, i to trajno.

Ovu našu budnost i pripravnost  kao potrebu ističe knjiga  Mudrosti:
„Mudrost je sjajna i ona ne tamni: lako je vide koji je ljube i nalaze je oni koji je traže. Tko zorom rani njoj, taj se ne muči; nalazi je gdje sjedi kraj vrata njegovih. Jer je sama misao na nju mudrost savršena, a tko radi nje bdije, brzo je bezbrižan.“ ( Mudr 6)
I završimo Knjigom Otkrivenja, kako će se zbiti dovršenje svijeta.

• Izvan Crkve nema spasenja, tvrde to i Crkveni Oci u prvim stoljećima kršćanstva.
  • Tko iz nje izađe, sam je krivac svoje smrti.

Ovdje lijepo stoji starozavjetna slika Noine Arke: tko je izvan nje, nije mu bilo spasa. Za njega je opći potop bio sud Božji.
Spasenja bez Isusa Kista nema.
On je glava Crkve koja je Kristova lađa.
Već s prvom nedjeljom Adventa i sami ćemo pjevati: “Dođi Gospodine Isuse“ (Otk 22)

Župnik