PAZITE I NEDAJTE SE ZAVESTI

Trideset i treća nedjelja kroz godinu 2016. –c

Započet ću istim mislima s kojima sam započeo propovijed na duhovnoj obnovi za Župnu zajednicu 8. prosinca.

• Cijeli mjesec studeni posvećen je životu poslije ovoga zemaljskog života.Započeli smo na tu temu razmišljati na dan Sviju Svetih a završit ćemo s nedjeljom Krista Kralja.
  • Doživjeli smo veličanstven uvod a doživjet ćemo i veličanstven kraj slaveći Krista Kralja iduće nedjelje.

Budući su to ozbiljne biblijske poruke i ozbiljna vremena priliči nam početi proročanskim porukama ove nedjelje a za nju krasan uvod bio je i u porukama prošle nedjelje kada je bila tema „uskrsnuće mrtvih“.

Danas slijedimo tijek događaja prema „Gospodinovu Danu" kada će se, na kraju vremena, Krist vratiti „u slavi suditi žive i mrtve“.

• Kako su divne livade i polja kada kolorit boja iskaže svu moć i ljepotu prirode, ali kad prorok Malahija slika sudnji Dan gotovo istim koloritom jarkih boja, ljudskoj znatiželji nema kraja.
  • Evo, što on kaže: „Taj Dan dolazi poput peći užarene; oholi i zlikovci bit će kao strnjika: Dan koji se bliži spalit će ih“. (Mal 3)Ima Malahija razloga za ovakve užarene vijesti jer često u životu trijumfira zlo a s njime i oni koji za Boga ne mare dok postižu uspjeh i bogatstvo.

Ljudska se narav buni i vapi za vremenom kad će Bog po pravici svakoj stvari odrediti vrijednost.
Zašto?

Upravo zbog toga, kaže Prorok: „Tada ćete opet razlikovati pravednika od grešnika, onoga koji služi Bogu od onoga koji mu ne služi.“ (Mal 3)

• Za bezbožnika dan suda je kao užareni oganj koji proždire, za pravednika će biti dan objave Božjega milosrđa. „Bit će im milostiv kao što milostiv otac sinu koji mu služi.“
  • Sjajnim koloritom Prorok ističe očinsku nježnost i dobrotu prema onima koji ga ljube. Za njih će izaći „Sunce pravde“, Krist Gospodin.
  • On je rasvijetlio svijet da ga povede putovima dobra i mira a vratit će se da u svoju vječnu slavu primi one koji su slijedili njegovo vječno svjetlo.

Evo što o tome kaže sv. Pavao kad postavlja pitanje u svojim Poslanicama:

• Komu sam u životu vjerovao i komu sam odgovoran za svoja djela?
  • Ili pod čijim utjecajem i pod čijim uplivom živim svoj život?

Uvijek je odgovor jasan i precizan:
Svatko odgovara za svoja djela i svoj govor pred vlastitom savješću.
Ali još važnija je odgovornost pred Bogom.

Zato što se Božji sud razlikuje od svjetovnih sudova koji najčešće služe zastrašivanju. Isusov govor o Božjem sudu nema za cilj izazvati strah i trepet, nego čovjeku posvijestiti njegovu osobitu odgovornost za svoj život i za život bližnjega (2 Sol 3; 2 Kor 5)

• Božji sud je nezamisliv bez utjelovljenja Sina Božjega u Isusu Kristu.
  • Isto kao što se Bog približio čovjeku u Isusu Kristu i pomogao tom čovjeku ozdraviti i uspraviti se, na isti način Bog će prići čovjeku i u trenutku suda (1Sol 5,9).

Za Pavla, spasenje je po Kristu došlo u svijet i ono je prisutno u Crkvi po Duhu Svetom.
To spasenje zasjat će u punom sjaju Kristovim ponovnim dolaskom.
Zato Pavao poziva vjernike na budnost, to znači na život koji je utemeljen na vjeri i radu.

• On ozbiljno misli kad kaže: „Tko neće raditi, neka i ne jede!“ (2 Sol 3)

Živeći odgovornim životom, čovjek će opstati pred Sucem koji će ga pitati o njegovim djelima.
Budnost je potrebna i zbog toga što nitko ne zna kada će se Gospodin pojaviti.

U današnjoj njegovoj poslanici koju smo čuli, on izjavljuje: kako ni sam ne sjedi s krštenih ruku, nego vjerujući u budućnost svijeta, spreman je potrošiti za njegovu budućnost svu svoju snagu.

• Za Pavla Isusov ponovni dolazak je samo poticaj da se kršćani još više trude u svom kršćanskom poslanju.

Pavao za ovakav stav vidi svoje uporište u Kristovom govoru o posljednjim vremenima za koja jedino Otac zna.

• Krist govori kako će biti u svim vremenima lažnih proroka koji će govoriti u njegovo ime, širiti krivi nauk s lažnim proročanstvima, ali vi „pazite i ne daj te se zavesti…. Ne idite za njima."
  • Tko se suprotstavlja Svetom Pismu, tko nije u zajednici Crkve, s Papom – njega ne smijemo slušati.
  • Ljudska povijest je uvijek imala svoje nevolje koje često izgledaju kao znak skorašnjeg svršetka, ali nemojte se zbuniti…. To još nije svršetak.

Istina ovi se događaji moraju zbiti.
Sve je u hodu prema novom nebu i novoj zemlji u kojima će stanovati pravednici, koji će biti zauvijek dionici slave svoga Gospodina.

Sve su to iskušenja, ali ne i propast, nego na dobro onih koji vjeruju, da bdiju i da se učvršćuju u vjeri.

Isusov je zaključak kao i Pavlov ili Petrov vedar i pun nade, jer kršćani se svojom postojanošću spašavaju.

Župnik