Bože, za svoje dajem život svoj

Propovijed na svetkovinu Sviju Svetih za poginule Branitelje Balegovca 2016. -c
Kršćanaka braćo i sestre!

Poštovani poginuli Branitelji Balegovca!
Poštovana rodbino od poginulih Branitelja!

Slaveći danas sve proslavljene slavne Kristove Crkve, zazivam zagovor Svih Svetih , dok se sjećamo ove mladosti, sinova ovoga kraja, koji su prešli iz ovoga života, s jednom čistom nakanom: Bože za svoje dajem život svoj.
Imao sam priliku biti to što ste vi punih pet godina.
Iskusio sva zla koja su moguća do devetoga kruga zemaljskog pakla.
Razlika je samo u tome što mi je odgovornost bila puno veća i vremenski duža i u tome što sam imao sreću sve to proći i vidjeti, ali i ostati živ da propovijedam i danas Vašoj braći i sestrama, vašim roditeljima i prijateljima.
Iako ne pripadam po svom zvanju, grupaciji ljudi koja radi za čast, odlikovanja i slavu, ali moram reći da mi je čast svjedočiti to vrijeme, ali onima koji svjedočanstvo zaslužuju.

Jedno znajmo, svi koji su Kristovi, i svi koji su Kristovi sada, međusobno su sjedinjeni. Sjedinjenje putnika s braćom koja su usnula u Kritovom miru nipošto se ne prekida, dapače po trajnoj vjeri Crkve jača u mnoštvu duhovnih dobara kojima međusobno komuniciramo.
Koja su to dobra?
Mnoštvo svetih među njima zagovara nas živu braću koja se još bore u ovom životu i hrabre nas svojim primjerima, a mi danas molimo da se ubrza vječna slava poginule braće koja čekaju da budu onamo uvedena.
To je općinstvo svetih u djelovanju: sveti na nebesima, u čistilštu, na zemlji.
Svi Sveti, iako na posve različitim stupnjevima, Krist po svojoj milosti sve oživljuje i sve sjedinjuje.
Nikakva smrt nije uništenje čovjeka, nego prijelaz i rođenje na vječni život.
Mi znamo, piše sv. Pavao: „ ako se naš zemaljski dom (čitaj tijelo) razruši, imamo zdanje od Boga gdje je naš nerukotvoreni dom, vječan, na nebesima. (2 Kor 5)
Nestalo je vaše tijelo, ali duh živi kod Bogasve dok na kraju vremena ne uskrsnu i tijela po snazi Krista koji govori: „To je volja Oca mojega da tkogod ... vjeruje u Sina, ima život vječni i ja da ga uskrisim u posljednji dan“ (Iv 6,40)
Mi putnici na zemlji, pokojnici u čistilištu i blaženici u nebu – svi smo mi u hodu pema konačnom uskrsnuću koje će nas u potpunosti učiniti dionicma Kristovoga vazmenoga otajstva.
A dok smo djelomični dionici svetih Kristovih otajstava, molimo jedni za druge, osobito prinosimo molitve i žrtve za naše pokojnike jer je sveta i spasonosna misao moliti za mrtve da se odriješe grijeha (2 Mak 12)
Kršćanski je život čvrsto oslonjen na Objavu dok sluša riječi:„Duše su pravednika u ruci Božjoj, i njih se ne dotiče muka nikakva. Očima se bezbožničkim čini da oni umiru, i njihov odlazak s ovoga svijeta kao nesreća, i to što nas napuštaju kao propast, ali oni su u miru.“
Onome koji je vjerovao u Boga, smrt je skok u Božji naručaj, to je osobni susret s njime da živi s njime u ljubavi i radosti prijateljstva.
Divne su poruke sv. Pavla: „meni je živjeti Krist a smrt dobitak...“ Ona je moj rođendan za vječni život s Kristom kojega propovijedam.
Moj Gospodin je rekao: „Volja onoga koji me poslao je ova: da nikoga od onih koje mi je dao, ne izgubim nego da ih uskrisim u posljednji dan“ (Iv 6)
Svi su ljudi dani Kristu, on ih je otkupio cijenom svoje krvi.
Draga braćo i sestre!
Dok sam živio vrijeme s braniteljima, živio sam u potpunoj vjeri da ljudi nikada ranije nisu prihvaćali tako svoju pripadnost Kristu,
dok su ginuli živjeli su vjeru u djelima jer polažu život za druge u duhu Evanđelja i zato sam, zbog valstitog iskustva i sada u vjeri da su oni sigurno ubrojeni među „njegove“ i nitko ih neće moći istrgnuti iz njegovih ruku.
Taj duh je još neko vrijeme trajao u poratno vrijeme, onda su ljudi opet sve više bivali svoji, a sve manje Božji.
Ipak, ne smijemo zaboraviti, Krist je Gospodar našega života, postat će gospodar i naše smrti i tako je preobraziti u vječni život.
Pridružimo i mi danas svoje molitve dok Kristova molitva vječno poručuje: „Oče! Hoću da i oni koje smi dao budu gdje sam ja, da i oni budu sa mnom...“ – primi našu poginulu braću u slavu svoga Sina koji nas sve ujedinjuje u velikom otajstvu svoje ljubavi.
Amen“