Treba se znati diviti....!

Treći dan trodnevnice 28.lipnja 2022. predvodio je p. Zvonko Džankić, dominikanac uz koncelebraciju prof. dr. Slvka Sliškovića,provincijala Hrvatske dominikanske provincije,  mladomisnika p. Marija Udovičića, preč. dekana Iliju Orkića i domaćeg Župnika. Sva tri dana trodnevnice Župna zajednica je započinjala svoju duhovnu obnovu molenjem jednog desetka krunice u crkvi svetog Petra i Pavla, te u trostrukom obilasku oko crkve nastavila moliti tri desetice, a završna desetica završavala je u crkvi. Nakon molenja krunice Župni zbor, koji je svečano pratio svojim zbornim pjevanjem u sva tri dana sv. Misno slavlje, započinjalo je Ulaznom pjesmom, a završavalo Zahvalnom molitvom apostolskim prvacima, čiju vjeru naslijedismo.

U kratkom osvrtu iznijet ću nekoliko kraćih poruka iz homilije p. Zvonke. Gledajući liturgijsku odjeću crkvene boje na svećenica i ministrantima, te crvenim ružama kojim je zakićena crkva, Propovjednik je  pozvao vjernike na 'divljenje'. Boja crvene boje uvijek poziva na 'radost i ljubav'. Nadalje, crvena boja, je boja predanja i žrtve, što je simbol i snaga prave ljubavi. Nju jasno prepoznajemo u Kristovom životu i predanu do križa, ali i u njegovim nasljednicima: Sv. Petru i Pavlu, kao i svim članovima apostolskog zbora, te mnoštvu mučenika kroz povijest crkve. Pater Zvonko, nježnim, ali vedrim tonom islikava dvojicu velikana koje je Isus posebno odabrao s posebnim nakanama u apostolskoj službi. Njih dvojica kao i mnogi drugi dali su do predanja života svoju ljubav za uspostavu Kravljestva Božjega u kojem je 'zakon ljubavi' temelj odnosa prema Bogu i čovjeku. Samo 'oružjem ljubavi' velikani Kristove Crkve, dokidajući robovlasnički sustav, i duhovno ropstvo grijehu, uspostavili su civilizaciju ljubavi, što je svakako ljudsko i božansko djelo. A mi se danas tome divimo... Bile su to samo neke od poruka p. Zvonke.