Čovjeku zaljubljenom u materju, teško je prosuđivati vrijedno od nevrijednog (XVII. tj.sr.)

Čovjeku zaljubljenom u materju, teško je prosuđivati vrijedno od nevrijednog (XVII. tj.sr.)

Jr 15, 10. 16-21: Slušajući današnje riječi proroka Jeremije, pitam se: imali teže službe od službe jednog Proroka? Pred narodom je često nitko i ništa, a uz to često nedovoljno shvaćen, proganjan i na kraju biva ubijen. Ojađena prorokova duša opisuje svoju nutrinu, svoje patnje i svoje najskrivenije misli. Uz sve te muke i patnje, Prorok je pred Bogom gotovo uvijek na koljenima, što i daje snagu proroku, ali i sliku njegove veličine. Jer, najveći je čovjek onda, kada je na koljenima. Jeremija svojim 'ispovijestima' pred Bogom tako rado obnavlja svoje proročko zvanje. One počinju s velikim bolom u srcu, ali završavaju u vjeri i pouzdanju u Gospodina. Čujmo, kako to Prorok govori: „Jao meni, majko, što si me rodila, da svađam se i prepirem sa svom zemljom. .. kako podnijeti kad me svi proklinju... tebe radi podnosim svu ovu sramotu...“ I dok Jeremija vodi razgovor s Gospodinom, dade se zaključiti da je u teškoj krizi svoga zvanja. Ali, Gospod, umjesto da olakša patnju i bol Proroka, on, od njega zahtijeva ponovno „obraćenje“ , koje će se dogoditi tek kad Prorok odvoji 'dragocjeno od bezvrijedna'. Tek tada ćeš imati čvrstoću poput mjedi. Znam da ti je teško gledati veseljake, bogate i ohole, a sebe u boli bez prebola, u neiscjeljivim ranama duše. Ja, te ne mogu prihvatiti kao potok nestalan, koji sad ima vode, sad nema. Moraš biti neosvojivi zid od mjedi za ovaj narod. Oni će se borit protiv tebe, ali te neće nadvladati, jer ja sam s tobom. Zlikovaca uvijek ima i bit će ih ali, ja, te otkupljujem iz njihove ruke.

Mt 13, 44-46:Jutrošnje je Evanđelje kruna prethodnim prispodobama koje Isus govori poradi razumijevanja: što je to Kraljevstvo Božje? On kratko daje odgovor: „Kraljevstvo je nebesko kao kad je blago skriveno na njivi: čovjek sve proda i kupi tu njivu .“ Nadalje, trgovac će uvijek tragati za vrijednim i lijepim biserjem, pa makar sve morao rasprodati da se vrijednog domogne. Zaista je ovo divna poveznica, ne samo s ranijim prispodobama, poput one o kukolju, nego i riječima Proroka Jeremije. Neophodno je rastaviti dragocjeno od bezvrijedna na putu traženja Kraljevstva nebeskog. Očito je Kraljevstvo nebesko velika vrijednost i dobro je iskoristiti priliku da ga se zadobije, čak ako treba i sve ostalo prodati. Ovo nam pomaže da lakše razumijemo konačne Isusove riječi: „Ja sam Put, Istina i Život.“