Kako Bog posprema svjetsku pozornicu? (XVII.tj.pon.)

Kako Bog posprema svjetsku pozornicu? (XVII.tj.pon.)
Jr 13,1-11: Opet je za Jeremiju stigla jedna naredba od Gospodina. I ovaj put, Bog se služi različitim načinima da svoju poruku priopći narodu. U primjeru 'Lanenog pojasa', kojeg Jeremija mora kupiti, što je prvi stavak naredbe, a onda drugi stavak govori da njime opaše svoje bokove. U trećem stavku naredbe Jeremija skriva isti taj pojas u pukotinu stijene na rijeci Eufratu. Ovdje možemo iščitati jedno vrijeme, drugo vrijeme, i treće vrijeme koje se tiče Proroka i njegovog naroda. Nakon mnogo dana, opet naredba da Jeremija potraži odloženi pojas u pećini gdje ga bijaše sakrio. Nalazi njega Jeremija, ali pojas bijaše strunuo i nije više nizašto. Slika je to njegova naroda u ovom vremenu. Izrael, koji je Bog vezao uza se, kao što se veže pojas uz bokove, napustio je Boga i prionuo uz babilonski idolatrijski kult. Smisao ove poruke je jasan. Oholost Judeje i Jeruzalema bit će kažnjena i narod će postati kao truli Jeremijin pojas. I to je jedna od tema kojima se prorok Jeremija bavi. Njegovo je uvjerenje da nevjerni Jeruzalem mora jednog dana propasti, a s njime i Stari savez biti zamijenjen drugim Savezom koji će Bog ispisati izravno u srca ljudi pa će tada svi poznavati Boga. Veliko pospućivanje kojeg Bog, u svojoj Providnosti vodi u procesu pripreme za dolazak drugoga Saveza teče, i to je vrijeme skorog ispunjenja mesijanske nade. A kad je ispunjenje nade stiglo, u današnjem Evanđelju možemo vidjeti u čemu je novost ispunjenja nade u tom vremenu. Evanđelje otkriva ono, što je bilo sakriveno od postanka svijeta za drugi Savez.

Mt 13, 31-35: Između mnogih prispodoba o Kraljevstvu nebeskom i današnje prispodobe, iskazane u slici 'gorušičino zrno' i 'kvasac u tijestu', govore o skromnom početku s velikom budućnosti Kraljevstva nebeskog. Najsitnije zrno gorušice izrasta u veliko stablo, a malo kvasca uveća tijesto do nekoliko mjera. Velike su i duge pripreme tekle da bi zaživjelo Kraljevstvo nebesko, a sada se u iznesenim prispodobama vidi njegov snažan i brz razvoj. Vrijeme zaživljavanja Kraljevstva nebeskog je vrijeme ispunjenja onoga što je sakriveno od postanka svijeta. Radost i nada, osvježavaju svijet novom civilizacijom ljubavi u Kraljevstvu nebeskom.