Križ je uvijek govor Božje pobjede

Križ je uvijek govor Božje pobjede (Sv. Luka, evanđ.)

2 Tim 4, 10-17: Danas je blagdan sv. Luke, evanđeliste. Od ranije znamo da je Luka po zanimanju liječnik i da je vjerni pratilac i suradnik sv. Pavla. Danas čitamo Drugu poslanicu Timoteju koja je i najpotresnija Pavlova poslanica. Naime, Pavao je, dok piše ovu Poslanicu, na kraju svoga života u služenju Kristu i u patnjama za njega. On je opet u zatvoru, u očekivanju osude na smrt. S njim je samo Luka. Iako je stanje za Pavla otužno, on ne tuguje nad sobom, već naprotiv ohrabruje one koji će ga slijediti. I dok čeka, od časa do časa, da ga privedu sudu, on daje Timoteju posljednju preporuku, da nastavi sa širenjem Božje poruke pod bilo kakvim uvjetima. Pod udarom neprijatelja i napušten od nekih svojih prijatelja, pred zimu je želio imati kod sebe svoje knjige, bilješke i toplu kabanicu. Da bi mu malo zagrijali srce, kod njega su ostali Luka i vjerni kršćani grada Rima, i još k tomu, on se nada da će uskoro pristići Timotej i Marko. Ono što se dade uočiti kod Pavlove posljednje preporuke, koja nagovješćuje žalosni skori rastanak, jest ohrabrenje dragim osobama koje on ostavlja i koje se ne bi trebale osjećati nesigurnima, nego baš naprotiv hrabro poučavajući trebaju ostvarivati jedinstvo među svim onima koje on napušta. Pavao naslućuje i opasnosti koje prijete od neprijatelja, stoga, potiče na vjernost , obećavajući nagradu za to. Vidna je Pavlova izražena ljubav prema svima koje on napušta. U takvoj potresnoj atmosferi oproštaja, Pavao ostavlja krik nade života svima koji trpe za evanđelje. Ne zaboravite, Križ je uvijek govor Božje pobjede. A sada, pogledajmo Isusove upute njegovim učenicima.

Lk 10, 1-12: Isus, u jednoj od svojih postaja na putu u Jeruzalem, odabire osim Dvanestorice još drugih 72 učenika i šalje ih u svijet propovijedati Evanđelje. Misija za nove misionare nije lagana. Ona se sastoji od svjedočenja, propovijedanja Kraljevstva Božjeg, liječenja svake tjelesne i duševne boli... Nadalje, Isusove riječi potvrđuju težinu i složenost misije, kad kaže: „Idite! Evo, šaljem vas kao janjce među vukove. Ne nosite sa sobom ni kese, ni torbe, ni obuće.“ Ovim i dodatnim uputama, da putem ne brbljaju bez potrebe sa slučajnim prolaznicima, a kad u koju kuću uđu i ukućani ih lijepo prime, toj kući recite: „Mir vama!“ Vi nosite spasenje i blagoslov toj kući i u takvoj kući možete dalje propovijedati. Ali, ako vas ne prime, zadržite svoj mir, jer njihovo protivljenje ne može zaustaviti dolazak Kraljevstva Božjega, a Bogu prepustite konačni sud.